Викторина для 6-7 классов
по английскому языку
Цель: закрепление имеющихся знаний в области английского языка
посредством игровой ситуации.
Задачи:
Образовательная
- повышать познавательный интерес учащихся к языку через использование игровых моментов;
- закрепить умение употребления в речи разговорной речи;
- обучение навыкам восприятия на слух иностранных слов.
Развивающая
- развивать внимание и память учащихся;
- развивать умение работать в группе.
Воспитательная
- умение работать в сотрудничестве с другими;
- воспитывать уважительное отношение к другой культуре.
Ход мероприятия.
I.Организационный момент.
Good day dear boys and
girls, guests and teachers! Today we have a
competition between the fifth and the
sixth classes « How well do you know English
language?».
Добрый
день уважаемые гости! Мы рады приветствовать вас на нашем мероприятии. Сегодня
мы проведем небольшую викторину между учащимися 5 и 6 классов которая
называется « Как хорошо ты знаешь английский язык?»
II.
Проведение конкурсов.
Конкурс 1
Приветствие
( Greeting)
-
Tell us about yourself,
please. ( капитан
представляет себя и членов команды ( “ Hello! My
name is …This is my team.” Хором: “Happy Team” /“Smart Team”).
-
Конкурс 2
“Riddles”
Look at these pictures. You can see many animals. Solve
riddles:
1.
It is a small animal. It
likes fish. (a cat)
2.
It is orange. It is not big.
It can run. It is very cunning. (a fox)
3.
This animal lives at home or
in the street. It is a man’s friend. (a dog)
4.
It is green. It can swim and
run. It can’t climb and jump. (a crocodile)
5.
It big and strong. It’s
grey. It likes to help his friends. It lives in Africa.(an elephant)
It’s clever. It can jump and climb. It lives in
a tree. It’s very funny. It likes bananas. (a monkey)
Конкурс
3
«Антонимы»
-Назовите
противоположные по значению слова:
Black white
Yes no
Up down
Hello goodbye
Small big
Light dark
Good bad
New old
Long short
4 Конкурс-пантомима.
In this task each team must show the word which I give and the teams
must guess this word.
Учащийся должен объяснить своей команде мимикой и
жестами предложенные слова. Учитель показывает карточку с словом. Представитель команды должен за одну
минуту “показать” это слово так, чтобы команда смогла его отгадать.
-Show pantomime! You shouldn`t say a single word,
let your team guess what you mean.
The words: A frog, a monkey, a dog, a cat
Конкурс 5
“Rooms”
-
In the next context you must read the sentences and
guess the rooms.
1) study 2) bedroom,
3) Living room, 4) Kitchen, 5) bathroom.
Учащимся
предлагается угадать , о каких комнатах говориться в этих предложениях.
1) In this room there
is a table, a mirror, a chest of drawers and beds. We sleep here.
2) In this room there
is a table, chairs or armchairs, a sofa, a fireplace, a television and a
carpet.
3) In this room there
is a desk , chairs, shelves of books, a computer. You may do your homework
there.
4) In this room you
may wash your hands and face, clean your teeth, take a bath or a shower.
5) There is a
dishwasher, fridge, a stove, a microwave oven, plates, cups and other things
here. We usually cook here.
-
The team which make it more quickly and rightly will
be winner.
Конкурс 6
“Find the words”
7.
Разгадывание кроссворда по темe: «Школа».
Каждой
команде дается лист с кроссвордом. Дети должны найти известные им слова по
указанной теме. За каждое правильное слово команде начисляется по одному очку.
- I
know you like to
solve crosswords. You must find the hidden words in these wordsquares. The words are about
“School” .You may look for the words across and down.
Слова,
которые нужно найти:
“School”
1. pupil
2.pencil
3. desk
4. teacher
5. bag
6. map
7. pen
8. chalk
P
|
E
|
N
|
C
|
I
|
L
|
G
|
J
|
B
|
A
|
U
|
V
|
D
|
H
|
U
|
K
|
P
|
M
|
A
|
P
|
P
|
T
|
E
|
A
|
C
|
H
|
E
|
R
|
G
|
V
|
I
|
W
|
S
|
L
|
U
|
C
|
N
|
B
|
Q
|
E
|
L
|
X
|
K
|
K
|
D
|
A
|
C
|
U
|
Y
|
I
|
Конкурс 7
“
Describe the picture”
На доску учитель вывешивает
картинку, на которой изображена жилая комната. Команды по очереди описывают
предметы, которые в ней находятся.
-Describe this picture. Each team should say sentences
in turn by turn. Don’t forget to begin your sentences with THERE IS or THERE
ARE.
There is/ are…..in the room.
Конкурс 8
« Choose the right variant»
-Look at the cards . You can see some
sentences on the cards. Complete
the sentences with one of the variants.
1.
Listen! My friend….. the song. (
sings, sing, is singing)
2.
I …… some problems at school. ( have, has, am having)
3. They ……. to visit galleries and museums. ( likes, are liking, like)
4.
Where is Mum? She …. .(cooks, cooking, is cooking)
5.
I can
…….. a lot of girls in the
street. (am seeing, sees, see)
6.
His
brother ….. the piano very well. (play, plays, is playing)
7. Will
you go to the shop? We……. Some bread and
butter. ( need, needs, needed)
8.
Look! They ….. to the
library now. ( go, are going,
is going)
Конкурс 9
“Making the words”
-Make up as many words as you
may out of the word “Sportsmen” :
Участникам конкурса
предлагается составить как можно больше слов из слова “Sportsmen”
(sport, port, or, men, sort,
to, ten, rose, nose, stop, pot, post, most, on, no, not, pet, more, rest, nest,
pen, note, top )
Подведение итогов.
Комментариев нет:
Отправить комментарий